Zespół cieśni nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka jest spowodowany uciskiem nerwu pośrodkowego w okolicy nadgarstka. Przyczyną ucisku jest najczęściej przeciążenie tkanek w tym obszarze przez niewłaściwe i stale powtarzające się stereotypy ruchowe, bardzo często podczas pisania na klawiaturze i pracy z myszką lub np. podczas pracy jako muzyk. Prace, w których wibracje przenoszą się na kończynę górną, są również ryzykowne, na przykład praca z młotem pneumatycznym lub wiertarką. W zwężonej przestrzeni kanału nadgarstka znajduje się nie tylko nerw pośrodkowy, ale także ścięgna mięśni palców, które często są przyczyną ucisku nerwu przy przeciążeniu. Zwężenie może również wystąpić w wyniku urazu okolicy nadgarstka i obrzęku tkanki łącznej, który uciska nerw pośrodkowy. Taka sytuacja może wystąpić przy mikrourazach ścięgien, złamaniach, zwichnięciach, zmianach zapalnych i zwyrodnieniowych w tym obszarze. Objawy zespołu cieśni nadgarstka mogą również pojawić się np. u kobiet w ciąży lub u kobiet w okresie menopauzy, kiedy na skutek zmian hormonalnych dochodzi do zatrzymania wody w organizmie, obrzęku, a następnie ucisku w kanale nadgarstka. Ta nierównowaga hormonalna może być również przyczyną zespołu w innych chorobach ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca lub niedoczynność tarczycy.
Objawy cieśni nadgarstka
Jednym z pierwszych objawów cieśni nadgarstka jest zmiana wrażliwości czucia w okolicy kciuka, palca wskazującego, palca środkowego i części palca serdecznego. Są to odczucia pieczenia, mrowienia lub drętwienia. Pacjenci zgłaszają również obrzęk dłoni lub bolesność. Objawy te mogą rozwijać się w całej kończynie górnej w kierunku ciała. Intensywność tych objawów może zmieniać się w wyniku powtarzających się ruchów nadgarstka lub odwrotnie, odpoczynku. Bardzo często objawy nasilają się w nocy i uniemożliwiają pacjentowi sen. Bez odpowiedniego leczenia objawy postępują z czasem. W dalszej kolejności może wystąpić również zaburzenie motoryki małej, które objawia się pogorszeniem jakości aż do niemożności wykonywania normalnych codziennych czynności tj. itp.
Możliwości leczenia cieśni nadgarstka
Przede wszystkim należy zastanowić się nad przyczyną ucisku w okolicy nadgarstka i postępować zgodnie z nią w dalszym leczeniu. Jeśli nie jest to uraz ze złamaniem lub ostry stan zapalny w okolicy, naszym nadrzędnym celem jest zmniejszenie napięcia w okolicy, a tym samym zmniejszenie ucisku. Na wstępie należy założyć ortezę, która zabezpieczy nadgarstek przed ewentualnym przeciążeniem struktur w kanale nadgarstka. Możliwe jest również włączenie masaży lub zimnych okładów w celu zmniejszenia obrzęku. Metody opisane w kolejnych akapitach należy łączyć z indywidualnie prowadzoną interwencją fizjoterapeutyczną.
Możliwe jest zastosowanie kinezjotejpu lub Cross Tape w celu oddziaływania na ból lub odciążenia tkanek miękkich w dotkniętym obszarze. Aby usztywnić nadgarstek w nocy, idealnie nadaje się orteza Mueller Adjustable Night Wrist Brace, która ustawia rękę w pozycji odciążającej, dzięki czemu nie ma dalszego ucisku i może nastąpić skuteczna regeneracja.
Obecnie, szczególnie w fizjoterapii sportowej, bardzo popularna metoda flossingu, która może być stosowana również w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka. W wyniku odruchowego ukrwienia okolicy po aplikacji flossbandu następuje pobudzenie metabolizmu, napływ składników odżywczych i odwrotnie wypłukiwanie metabolitów. W ten sposób wspieramy pomyślny proces rewitalizacji danego obszaru. W oparciu o bramkową teorię bólu możliwe jest zmniejszenie ewentualnego bólu za pomocą flossbandu.
Z dziedziny fizjoterapii wskazane jest zastosowanie np. lasera do leczenia cieśni nadgarstka. Ze względu na szerokie spektrum pozytywnego działania na tkanki, w połączeniu z indywidualnie prowadzoną fizjoterapią może stanowić skuteczną pomoc w leczeniu. Działając na zakończenia nerwowe, pomaga zmniejszyć ból, przyspiesza gojenie poprzez zwiększenie mikrokrążenia w okolicy, zmniejsza reakcję zapalną organizmu oraz poprawia pracę mięśni, ścięgien i stawów poprzez stymulację produkcji elastyny i kolagenu.