Terapie przy bieganiu
Taping jako element terapii
Sezon biegowy już się rozpoczął, a wraz z nim gabinety fizjoterapeutów zaczęły zapełniać się klientami, którzy mają przed sobą zwykły bieg lub bieg z przeszkodami. Ich wymagania są zwykle dość podobne i często chcą taping na ostatnią chwilę przed biegiem. Aby taping był jak najbardziej efektywny, pożądane jest przestrzeganie kilku zasad. Często trudno jest spełnić określone warunki prawidłowego oklejenia bezpośrednio w miejscu biegu. Jeśli więc chcesz zostać oklejony przez terapeutę, przygotuj się w następujący sposób:
- Przybądź punktualnie - co najmniej 45-60 minut przed zawodem lub jeszcze lepiej, zanim zaczniesz się rozgrzewać i pocić.
- Przed nałożeniem taśmy skóra powinna być sucha i nie spocona.
- Dzień wcześniej ogol miejsce, w którym chcesz przykleić taśmę - wystarczy przyciąć włoski na ok. 1 mm trymerem do brody/włosów.
- Skóra powinna być również pozbawiona zanieczyszczeń mechanicznych (błoto, piasek itp.)
- Przy użyciu taśmy kinesio, taping nie odbywa się w taki sam sposób, jak w przypadku taśmy fiksacyjnej. Innymi słowy, nie zakleja się „kolana”, „kostki”, „ramion”, aby je wzmocnić, więc fizjoterapeuta musi wiedzieć, jakie są twoje problemy.
- Powinieneś przynajmniej mieć pojęcie, gdzie jest twój ból, kiedy jest najgorszy, jak problem się poprawia itp.
- Przy oklejaniu kolana – idealnie jest zauważyć, czy ból objawia się podczas zbiegania – jeśli tak, to terapeuta może już rozważyć odpowiednie nałożenie taśmy na biegi, więc wybiera technikę rozluźnienia mięśnia przedniego uda i, prawdopodobnie technikę odciążenia przyczepu tego mięśnia.
- Nie zapominajmy, że taping to tylko część terapii - w przypadku tapingu przed biegiem wskazane jest przynajmniej rozciągnięcie przed i po występie. Po biegu schorzenie powinno być leczone w miejscu zamieszkania we współpracy z fizjoterapeutą.
Połączenie tapingu i terapii zimnem
Jeśli wiesz, że po przebiegnięciu określonej liczby kilometrów cierpisz na skurcze, oprócz magnezu możesz zmniejszyć ich objawy również poprzez oklejanie. Odpowiednie są do tego techniki hamowania mięśni, które rozluźniają mięśnie i eliminują prawdopodobieństwo skurczów. Najczęściej jest to zahamowanie łydek i tylnej części ud. Wpływ tapingu na zmęczenie i skurcze mięśni można dodatkowo zwielokrotnić stosując spray chłodzący Spophy, który można stosować w połączeniu z tapingiem i terapią zimnem. Jeśli zdarzy ci się skręcić kostkę podczas wyścigu, Spophy Coolant Spray może być również użyty jako element pierwszej pomocy do szybkiego schłodzenia. Obecnie nie ma sportowca, który nie zna niezwykłego działania sprayów chłodzących. Jeśli cierpisz na przeciążenia lędźwi, ich ból często objawia się głównie podczas biegania pod górę w terenie. Te nieprzyjemne objawy można również zmniejszyć lub wyeliminować poprzez oklejanie. Idealna jest korekcja przestrzenna mięśni wzdłuż kręgosłupa.
Wkładki do butów absorbują wstrząsy
Czasami ból pleców i kończyn dolnych jest związany z płaskostopiem, co oczywiście nasila się podczas biegania. Podczas biegu noga może nie tylko wydłużyć się o ok. 1-2 cm, ale także rozszerzyć, a tym samym spłaszczyć. Pomysł biegania boso jest świetny i jako fizjoterapeuta z pewnością w jakimś stopniu go popieram. Każdy, kto czytał bestseller Urodzony biegacz, wie, o czym mówię. Wiesz też zapewne, ile czasu zajmuje stopie przebudowanie się w na tyle funkcjonalną całość, że możesz cieszyć się bezbolesnym bieganiem boso. Ci, którzy nie mogą lub nie chcą czekać miesiącami, aż stopa się rozluźni, wzmocni i ponownie nauczą czytać teren, mogą sięgnąć po wkładki do butów. Jeśli wybierasz się w tę trasę, wybierz spośród najlepszych materiałów odpowiednich do obciążeń sportowych. Wkładki do butów Sorbothane nadają się do wszystkich aktywności fizycznych. Te żelowe wkładki do butów tłumią również uderzenia w kocie łby, kostki czy asfalt podczas wyścigów miejskich, ale także w trudnym terenie natury podczas górskich maratonów.
Theragun dla lepszej wydajności
Terapeuci dysponują także jedną z najskuteczniejszych broni przeciwbólowych – masażerem Theragun PRO. To świetne narzędzie przygotowuje mięśnie do działania znacznie szybciej i intensywniej niż w przypadku rąk. W przeciwieństwie do masażu manualnego, sięga również głębiej, a więc dociera do wszystkich warstw mięśni. Theragun szybciej przygotuje Cię do wyczynów sportowych.
Skarpety kompresyjne chronią przy obciążeniu
Anatomiczny kształt skarpet kompresyjno-regeneracyjnych Spophy nadaje się również do odciążania kończyn dolnych. Te skarpety pomagają w lepszym przepływie krwi w mięśniach, dotlenieniu tkanek i regeneracji. Wzmocnione obszary stopy, palców i ścięgna Achillesa stanowią ochronę przed siniakami i pęcherzami. Zastosowane materiały bardzo dobrze odprowadzają wilgoć, a jony srebra działają antybakteryjnie.
Wierzymy, że artykuł Was zainspirował i życzymy udanego rozpoczęcia letniego sezonu biegowego.