Taping na niestabilność stawu skokowego
W tym artykule podsumujemy procedurę, dzięki której można uzyskać lepszą stabilizację stawu skokowego za pomocą kinesiotejpu. Do niestabilności kostki może dojść na wiele sposobów, zwykle po skręceniu w wyniku urazu. Najczęściej staw skokowy jest skręcony w tzw. kierunku odwrotnym, gdy palec kieruje się do wewnątrz, w kierunku środka ciała. W związku z tym zajmiemy się głównie stabilizacją zewnętrznej części kostki.
Procedura tapingu w przypadku niestabilności stawu skokowego
W pierwszej fazie mierzymy taśmę od tyłu stopy, następnie przechodząc przez płaską zewnętrzną stronę kostki do ok. 10 cm powyżej kostki. Taśmę przecinamy na obu końcach w łuk. Kotwicę umieszczamy bez napinania mniej więcej w połowie podbicia, kotwicę powinniśmy pozostawić na odpowiednią długość, na pewno co najmniej 5 cm. W tej fazie biernie wprowadzamy stopę w zgięcie grzbietowe i wywinięcie, czyli pociągamy za mały palec i obracamy stopę na zewnątrz. Przytrzymaj kotwicę w tej pozycji i przyklej taśmę z napięciem 50-75% od dołu do stopy, a następnie do góry nad zewnętrzną kostką. W tej pozycji odpowiednio zaprasowujemy przyklejoną część taśmy i luźno, bez napinania, przyklejamy resztę taśmy powyżej zewnętrznej kostki jako kotwicę. Za pomocą taśmy staramy się osiągnąć położenie przeciwne do mechanizmu urazu. Na koniec starannie wszystko prasujemy, aby uzyskać idealną przyczepność.
O czym nie możemy zapomnieć podczas tapingu
W drugiej fazie można dodać taśmę funkcjonalną korygującą przednio-tylny kierunek ruchu w stawie skokowym. Najpierw przyklejamy odpowiednio długą kotwicę z taśmy na podbiciu stopy. Następnie doprowadzamy nogę do zgięcia grzbietowego, czyli do „gwizdka” i przyklejamy drugą kotwicę do okolicy goleni. Środkowa część taśmy stworzy „pomost” między kotwicą na podbiciu stopy a kotwicą na piszczelu. Poprzez bierne przejście do zgięcia podeszwowego, czyli przestawienie palca, środkowa część przykleja się do nas. Następnie dokładnie go prasujemy.
Stabilizacja stawu skokowego
W ten sposób można zapewnić skuteczną stabilizację stawu skokowego. Jest to technika, która mechanicznie wzmacnia staw, ale jednocześnie stymuluje mięśnie zaangażowane w czynną stabilizację stawu skokowego. Technika ta jest szczególnie przydatna po ustąpieniu ostrej fazy urazu, w której w pierwszej kolejności zastosowalibyśmy metodę plastra limfatycznego w celu zmniejszenia obrzęku i pobudzenia regeneracji. Ta technika stabilizacji jest najskuteczniejsza w połączeniu z indywidualnie prowadzoną interwencją fizjoterapeutyczną mającą na celu przywrócenie stabilności stawu skokowego i całej kończyny dolnej.