Skręcona kostka
Skręcenie stawu skokowego to jeden z najczęstszych urazów narządu ruchu. Często występuje w sportach kontaktowych, takich jak piłka nożna, koszykówka czy piłka ręczna. Jednak nie jest wyjątkiem, że może dojść do bolesnego zniekształcenia nawet podczas lekkiego biegu w trudnym terenie. Tej bolesnej dolegliwości często towarzyszy również obrzęk, który może znacznie ograniczać ruchomość, zwłaszcza w pierwszych dniach po urazie.
W ten sposób więzadło jest uszkodzone w różnym stopniu. W zależności od stopnia uszkodzenia dopasowujemy następnie terapię. Bandaż na kostkę może być dobrym pomocnikiem nawet w ramach profilaktyki, która pozwala na pełny zakres bolesnej lub sztywnej kostki. Kule francuskie służą do całkowitego zmniejszenia obciążenia.
Przed samym ćwiczeniem stopy można stymulować przy pomocy narzędzi takich jak jeżyki masujące czy wałki. Następnie wykonuje się ćwiczenie niestabilności w formie skorygowanego kroku na podkładce balansowej, które jest odpowiednie do poprawy koordynacji, równowagi lub ogólnej postawy. W celu zwiększenia siły mięśniowej, w zależności od stopnia oporu, można zastosować gumę treningową. Z gumą do ćwiczeń można ćwiczyć na kilka sposobów.