Recenzja taśmy Temtex z punktu widzenia fizjoterapeuty
Do czego służy taping?
Kinesiotaping to metoda, która jest obecnie szeroko stosowana, zarówno w sporcie, jak i w gabinetach fizjoterapeutycznych. Przy prawidłowym i ukierunkowanym nałożeniu taśmy ta metoda jest bardzo użyteczną pomocą. Ogólnie można podsumować, że taśmy można stosować w celu zmniejszenia bólu, skorygowania ustawienia stawu, pobudzenia lub złagodzenia mięśnia lub np. zmniejszenia obrzęku. Przed każdą aplikacją najważniejsze jest określenie konkretnego celu, który chcemy osiągnąć. Wachlarz możliwości aplikacji o różnych efektach jest bardzo szeroki. Wtedy zależy to od prawidłowego wykonania aplikacji, aby osiągnąć zamierzony efekt.
Taśma działa z receptorów znajdujących się w skórze na głębsze struktury. Może być stosowana do działania na wolne zakończenia nerwowe, aby pomóc zmniejszyć ból poprzez teorię bramy. W tym przypadku idealnie nadaje się do stosowania np. w ostrych fazach po kontuzjach. Bardzo dobre i widoczne dla pacjenta efekty daje tzw. lymphotaping. Jest to metoda naklejania taśmy na miejsce obrzęku, gdzie taśma wspomaga sprawny odpływ chłonki w kierunku najbliższego węzła chłonnego i późniejsze wchłonięcie. Można powiedzieć, że w obszarze pod taśmą nastąpi odciążenie przestrzeni śródmiąższowej, a tym samym stworzone zostaną odpowiednie warunki do odpływu metabolitów i odwrotnie, dopływu składników odżywczych poprzez krążenie krwi. W obu przypadkach taśma klejona jest z mniejszym napięciem, czyli zwykle poniżej 50%. Taśmę można również nakładać korygująco, z wyższym napięciem (powyżej 50%). W tym przypadku dochodzi do stymulacji proprioreceptorów i mechanoreceptorów oraz za pomocą sił ściskających emanujących z nałożonej taśmy poddawanych większemu napięciu. W ten sposób można uzyskać lepszą stabilizację segmentu, centrowanie stawów czy korektę wzorca ruchu. Taśma jest więc bardzo skutecznym elementem innych typów fizjoterapii, a co więcej oddziałuje na pacjenta 24 godziny na dobę.
Na co uważać przy aplikacji taśmy?
Taśmę należy nakładać na czystą, suchą i ogoloną skórę, aby uzyskać maksymalny efekt. Taśmę powinna nakładać osoba zaznajomiona z zasadami aplikacji taśmy. Najlepiej po ukończeniu profesjonalnego kursu tapingu, który jako fizjoterapeuta mogę gorąco polecić. Czas działania taśmy różni się nieznacznie w zależności od zastosowanego sposobu aplikacji, ale generalnie można powiedzieć, że nie powinien przekraczać 5 dni. Zwykle tylko w przypadku taśmy limfatycznej okres można wydłużyć do 1 tygodnia. W przypadku niepożądanej reakcji alergicznej lub skórnej lub innej nietolerancji nie zaleca się stosowania taśmy.
Zalety taśmy Temtex
W swojej praktyce fizjoterapeutycznej miałam okazję korzystać z taśm kilku marek, a najbardziej zadowolone były z taśm marki Temtex. Prawidłowo nałożona taśma utrzyma się na skórze bez uszkodzeń przez 5-7 dni, nawet podczas intensywnego prysznica, kąpieli czy uprawiania sportu. Komponenty, z których wykonana jest taśma Temtex, są wysokiej jakości i bezpieczne dla całej populacji. Dzięki temu, że taśmy nie zawierają lateksu, a zastosowany klej jest hipoalergiczny, ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej po aplikacji jest ograniczone do minimum. Dzięki dużej gęstości włókien bawełnianych taśmy są bardzo elastyczne, dzięki czemu gwarantowana jest ich pełna funkcjonalność. Z mojego punktu widzenia jako fizjoterapeuty dziecięcego bardzo ważna jest również możliwość szerokiego wyboru kolorów taśm Temtex. Zaletą jest również możliwość zakupu trzech różnych szerokości taśm. Biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości mogę jedynie polecić taśmę Temtex.