Opinie o Nas

Pomoce do rehabilitacji dzieci

Zasady fizjoterapii dzieci

Fizjoterapia dla dzieci ma wiele specyfiki, a chyba najbardziej uderzający jest fakt, że terapia powinna być także dla dzieci rodzajem zabawy. W ramach terapii wskazane jest podjęcie próby pracy z dozą kreatywności i empatii. Dzieje się tak głównie dlatego, że koncentracja uwagi dzieci jest krótsza niż dorosłych pacjentów, przez co praca fizjoterapeuty jest znacznie zmodyfikowana. Ale jednocześnie niesie ze sobą wiele pięknych możliwości rozwoju umiejętności improwizacyjnych. Poprzez pozytywną motywację i zabawy staramy się nauczyć dziecko prawidłowego postrzegania swojego ciała i wykonywania zadanych ćwiczeń. Dobrze jest uczynić ćwiczenie swego rodzaju rytuałem, aby zachować odpowiednią częstotliwość, która prowadzi do poprawy stanu. Nie boimy się chwalić dzieci za fajne ćwiczenie, należy być wyrozumiałym, biorąc pod uwagę, że małym dzieciom trudno jest dokładnie zrozumieć, jakie ćwiczenia są dla nich dobre. Dobrze jest też wytłumaczyć to dzieciom, komunikować się z nimi w taki sposób, aby wiedziały, że ćwiczą dla siebie i tym samym pomagają sobie nawzajem. Jednocześnie ważne i bardzo często dość trudne jest wczucie się w nastrój, w jakim znajdują się dzieci. Nastroje często nie są całkowicie stałe i dziecko nie jest w stanie zbytnio ich korygować. To zależy od naszej zdolności do empatycznego leczenia i od tego, jak potrafimy dawkować energię podczas terapii, krótko mówiąc, czasem dodawać, a czasem odejmować w zależności od potrzeb. Wskazane jest, aby dzieci nazywały poszczególne ćwiczenia w taki sposób, aby mogły je lepiej zapamiętać.

Odpowiednie pomoce do rehabilitacji dzieci

W przypadku rehabilitacji dzieci na pierwszy plan wysuwa się zróżnicowany dobór pomocy. Zapotrzebowanie na nowe doznania jest duże i łatwiej będzie nam precyzyjnie je zaspokoić, mając szerszy wybór narzędzi. Możemy zacząć np. od popularnych piłek rehabilitacyjnych o różnych rozmiarach i kształtach. Klasyczna piłka gimnastyczna ma bardzo obfite i przyjemne zastosowanie, na którym można skupić się np. na stabilizacji tułowia czy stabilizacji kończyn dolnych. Może być również wykorzystany podczas ćwiczenia niektórych pozycji z kinezjologii rozwojowej, na przykład pozycji trzeciego księżyca na plecach. Dla dzieci idealnie jest wybrać piłkę o mniejszym rozmiarze, np. tę: Thera-Band Pro Series, piłka gimnastyczna 55 cm, czerwona.

 

Popularna jest również piłka overball, która jest mniejsza i tańsza: Piłka do ćwiczeń Rehabiq Overball, 25 cm, niebieskiObie piłki znajdują zastosowanie w leczeniu szerokiego spektrum schorzeń, które występują nie tylko u dzieci. Na przykład ze skoliozą, różnymi wadami postawy i chorobami neurologicznymi.

W ramach terapii płaskostopia wskazane jest stosowanie różnych mat lub chodników, jednym słowem aby nauczyć stopę dziecka przystosowania się do zmieniającej się nawierzchni i tym samym ukształtować łuki stopy. Można do tego wykorzystać podkładki balansujące: Thera-Band podkładka balansująca, czarna (bardzo miękka), podkładka balansująca Rehabiq (33 cm, niebieska), Thera-Band podkładka balansująca (33 cm, zielona). Idealnie możemy połączyć kilka takich mat w rzędzie i stworzyć w ten sposób chodnik sensomotoryczny dla dzieci.

Kolejnym pomocnikiem w terapii może być podkładka balansowa BOSU Balance Trainer SPORT, które można wykorzystać do treningu stabilności, np. w połączeniu z overballem rzucając overball do małego pacjenta stojąc boso i skorygować jego postawę do postawy fizjologicznej lub zmodyfikować ją np. w kucanie. Jest to bardzo skuteczne ćwiczenie, które jest również bardzo popularne wśród dzieci.

Poprzez Thera-Band CLX (żółty, słaby) elastyczny opór można wykorzystać do wzmocnienia lub rozciągnięcia danych segmentów. W tym przypadku zdecydowanie wybrałbym najsłabszy z możliwych, który w razie potrzeby można złożyć na pół, aby zwiększyć opór.

Jako terapię towarzyszącą dla dzieci stosujemy również naklejanie taśm, oczywiście jeśli dzieci tolerują taśmę i jeśli klej nie wywołuje reakcji alergicznej. Nadaje się na przykład do korygowania wadliwego ustawienia stawów skokowych lub stymulacji sklepienia stopy. Istnieje kilka rodzajów kinezjotejpów i często jest to satysfakcjonujące dla dzieci, gdy mogą wybrać kolor, który chcą. Dlatego dobrze jest mieć trochę zapasów.

Na koniec chciałbym wspomnieć o pomocy, która jest stosowana głównie w ergoterapii. Jest to masa terapeutyczna cosiMed, która może być stosowana np. do pourazowej stymulacji małej motoryki ręki.

Podsumowując, możemy jeszcze raz powtórzyć, że główną zasadą wyboru pomocy do fizjoterapii dziecięcej jest różnorodność. W terapii najtrudniej jest pracować z dziećmi, które w ogóle nie czerpią przyjemności z terapii i nie mają własnej motywacji do ćwiczeń. Dlatego to od nas zależy, czy połączymy narzędzia w taki sposób, aby stworzyć przyjemne i kreatywne ćwiczenia, które będą dla dzieci zabawą, a jednocześnie będą dla nich zrozumiałe. Wspomniane powyżej akcesoria mogą nam w tym bardzo pomóc.