Korekcja powięzi w tapingu
Przy korekcji powięzi osiągamy pożądane położenie więzadła mięśniowego, gdy ruch powięzi adhezyjnej wspomagamy taśmą. Aby oddziaływać na powięź powierzchowną rozciągamy taśmę do 10-25%, aby oddziaływać na powięź głęboką do 25-50%.
Powierzchnia każdego mięśnia, włókna mięśniowego i każdego narządu pokryta jest z różną siłą siecią powięziową, która łączy poszczególne warstwy wszystkich tkanek. Właściwa funkcja powięzi jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mięśnia, a zwłaszcza jego ruchomości w stosunku do pozostałych warstw. Upośledzony poślizg powięzi towarzyszy każdemu przewlekłemu lub ostremu stanowi.
Korekta powięzi poprawia ruchomość powięzi dzięki stymulacji ruchu skóry dzięki elastyczności taśmy lub ze względu na efekt kurczenia się taśmy z powrotem do kotwicy. Taśma wspomaga zatem ruch powięzi w kierunku kotwicy taśmy. Dlatego umieść kotwicę taśmy za obszarem, na który chcesz wpłynąć. Dokładne zastosowanie techniki wymaga „oscylacji” taśmy w jej osi podłużnej lub poprzecznej. Jeśli zdecydujemy się na „oscylację z boku na bok”, obejmujemy większy obszar tkanki niż „oscylacja” poprzez „rozciąganie i skracanie” taśmy w osi podłużnej. Ruch oscylacyjny jest bardzo delikatny, a jeśli chcesz oddziaływać na głębszą powięź, możesz zwiększyć napięcie taśmy do 25-50%, lub połącz to z lekkim naciskiem. „Oscylacja” sprzyja ześlizgiwaniu się powięzi, a tym samym ich repozycjonowaniu.
Pracujemy z taśmą "Y" i stosujemy albo "tension in the tails", "tension in the base" (jak wiadomo z techniki korekcji mechanicznej), albo wielokierunkową mobilizację powięzi.
Między innymi techniki korekcji powięzi skutecznie przedłużają efekt manualnego uwalniania mięśniowo-powięziowego, które znasz z technik medycyny manualnej.
Zastosowanie korekcji powięzi "tension in the tails", słaba stymulacja.
Technikę tę stosujemy w celu zmniejszenia napięcia i adhezji pomiędzy poszczególnymi warstwami powięzi oraz pobudzenia ruchu powięzi za pomocą efektu skurczu, „oscylacyjnego” ruchu taśmy i lekkiego nacisku ręcznego. Ta delikatna stymulacja jest bardziej odpowiednia w stanach ostrych. Pracujemy przy bardzo niskim i średnim napięciu. Umieść kotwicę taśmową bez naprężenia w neutralnej pozycji segmentu za miejscem, na które chcesz wpłynąć. Przytrzymaj kotwicę taśmy jedną ręką i „oscyluj” paskiem taśmy w jego osi podłużnej lub poprzecznej drugą ręką z lekkim naprężeniem.
Nałóż koniec taśmy bez naprężenia. Powtórz to samo z drugim paskiem taśmy. Taśma kurczy się w kierunku kotwicy, a tym samym ruch powięzi jest skierowany w stronę kotwicy taśmy (w tym przypadku w kierunku doczaszkowym).
Zastosowanie korekcji powięzi techniką "tension in the base", wyższa stymulacja.
Napięcie w technice "tension in the base" służy temu samemu celowi, co napięcie w ogonach, ale jest bardziej energiczną stymulacją, dlatego zalecamy stosowanie go częściej w stanach przewlekłych. Stosujemy napięcie bardzo lekkie do średniego w zależności od głębokości dotkniętej powięzi. Ponownie możemy użyć bardzo małego nacisku w tym samym czasie.
Umieść kotwicę taśmową bez naprężenia w neutralnej pozycji segmentu za miejscem, na które chcesz wpłynąć. Przytrzymaj kotwicę taśmy jedną ręką, a drugą ręką „oscyluj” podstawą taśmy w jej osi podłużnej lub poprzecznej z lekkim naprężeniem (patrz poprzedni rysunek). Przed zmianą położenia w segmencie należy dokładnie „przeprasować” taśmę.
Po nałożeniu całej bazy poproś klienta o rozciągnięcie segmentu (w tym przypadku zgięcie stawu kolanowego) i sklejenie „ogonów” bez napinania. Taśma kurczy się w kierunku kotwicy, w związku z czym ruch powięzi jest skierowany w stronę kotwicy taśmy (w tym przypadku w kierunku bocznym).
Zastosowanie korekcji powięzi techniką „głowy barana”, mobilizacja wielokierunkowa. Ta technika służy do mobilizacji powięzi w wielu kierunkach. Można łączyć „oscylację” w osi poprzecznej i wzdłużnej taśmy.