Jak złagodzić objawy i ból palucha koślawego - Hallux Valgus
Co to jest haluks?
Haluksy to stosunkowo częsty problem, z którym borykają się głównie kobiety. Ale czym dokładnie jest haluks? Jest to niefizjologiczna pozycja stawu dużego palca i pierwszej kości śródstopia stopy. Palec skierowany jest w stronę środka ciała, w kierunku pozostałych palców, a głowa kości śródstopia jest wypychana w stronę środka ciała, tworząc charakterystyczne wybrzuszenie. Palec haluksa jest nie tylko subiektywnie negatywnie postrzegany z estetycznego punktu widzenia, ale może być również źródłem nieprzyjemnego bólu lub innych powiązanych problemów.
Dlaczego pojawia się taka pozycja palca?
Istnieje kilka powodów, dla których występuje takie położenie. Dużą rolę odgrywają predyspozycje genetyczne jednostki, a także nieodpowiednie, noszone przez długi czas obuwie, niewłaściwe nawyki ruchowe i wynikające z tego deficyty funkcjonalne w pracy stopy. Aby uzyskać bardziej konkretne wyobrażenie o tych czynnikach wyzwalających, możemy wspomnieć na przykład sytuację, w której stopa jest zamknięta przez cały dzień w obcisłych butach z wąskim czubkiem, w której nie ma wystarczająco dużo miejsca na zrelaksowaną pozycję palców i przodostopia. Wiele nowoczesnych butów jest ukształtowanych w ten sposób, co niestety nie jest idealne dla naszych stóp. Palce są w ten sposób zsuwane razem, w stronę czubka, co stwarza warunki do powstania haluksa. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest długotrwałe obciążenie statyczne na twardej, płaskiej powierzchni i brak aktywnego ruchu.
Jak leczy się haluksy?
W idealnym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie tworzeniu się haluksa, czyli zapewnienie stopom przestrzeni, umożliwienie im spędzania czasu bez butów, aktywacja układu łukowego stopy poprzez ćwiczenia i stymulację na nierównej powierzchni. Wybierając buty, staraj się zwracać uwagę na odpowiedni kształt buta, czyli na tyle szeroki nosek, aby nie uciskał palców. Wskazane jest także wybieranie butów z bardziej miękką podeszwą, która umożliwi elastyczne lądowanie i ruch stopy. Jeśli jednak masz już haluksy, wskazane jest rozpoczęcie od aktywnej fizjoterapii. Istnieje wiele innych możliwości leczenia zachowawczego, takich jak kinesiotaping korekcyjny, który również obrazowo został opisany na filmie, czy korektory i wkładki. W skrajnych przypadkach możliwe jest także zastosowanie rozwiązania operacyjnego.
Polecane ćwiczenia na paluch koślawy
Wskazane jest rozpoczęcie ćwiczenia od zabiegu na tkanki miękkie w okolicy stopy i rozluźnienie stawu dużego palca. Następnie ćwiczenia skupiają się na fizjologicznej pozycji stawu, w której można wykorzystać wspomaganie lub opór Therabandu lub piłki umieszczonej pomiędzy dwoma kciukami. Nadaje się również do pracy na płaskiej powierzchni, można zastosować np. wałek do masażu. W korekcji położenia dużego palca pomocne może być odpowiednio nałożony kinesiotape po wewnętrznej stronie stopy.