Jak leczyć ostry ból odcinka szyjnego kręgosłupa?
W dzisiejszym artykule opiszemy jak postępować w przypadku ostrych bólów odcinka szyjnego kręgosłupa. Zajmiemy się bólem, który był spowodowany zablokowaniem szyi, a nie mechanizmem urazu.
Jak może wystąpić blokada odcinka szyjnego kręgosłupa?
W praktyce najczęściej przyczyną blokady jest wykonanie nieskoordynowanego, szybszego ruchu, na który tkanki precyzyjnie reagują blokadą ochronną. Aby powstała blokada, często wystarczy zasnąć w pozycji nieanatomicznej, a dany odcinek zostanie w ten sposób zablokowany. Większość z nas zna to uczucie, gdy czujemy mocne zatrzymanie w określonym miejscu i ból uniemożliwiający wykonanie ruchu, co może być przejawem ostrej blokady. Ból nie musi jednak mieć charakteru wyłącznie miejscowego, ale bardzo często jest także przenoszony, czyli promieniujący do bardziej odległych obszarów. W przypadku ostrej blokady odcinka szyjnego kręgosłupa są to głównie bóle w okolicy łopatki, barku lub głowy.
Czym jest blokada?
Jest to zmiana w stawie, która powoduje ograniczenie ruchomości i ból. W obszarze stawu występuje ograniczenie tzw. ruchu translacyjnego (lub ścinającego). Jest to ruch, czyli pewna swoboda stawowa ruchu struktur kostnych względem siebie, która powinna być zachowana w stawie. Ruchu tego nie można wykonać własną wolą, jedynie poprzez mechaniczne działanie z zewnątrz. W przypadku wystąpienia blokady ruch ten zostanie ograniczony w określonym kierunku. Otaczające tkanki również reagują na daną sytuację zwiększeniem napięcia, przez co nasz organizm stara się chronić zablokowany segment ruchu. Wszystkie te procesy mogą prowadzić do nieprzyjemnych subiektywnych odczuć, takich jak ból czy sztywność. Pozycja i ruch wpływają zatem mechanicznie na blokadę, co również skutkuje jej leczeniem.
Najczęstsze błędy w leczeniu ostrej blokady odcinka szyjnego kręgosłupa
Zwykle pacjenci z ostrym bólem zaczynają rozgrzewać tę okolicę, idą na masaż lub sięgają po kołnierz szyjny, aby unieruchomić szyję. Jednak w żadnym przypadku nie jest to idealna metoda leczenia. Ciepło i masaż mogą mieć przyjemny efekt, ale nie rozwiążą blokady jako takiej. Na blokadę może mieć wpływ pozycja i ruch, dlatego warto pomyśleć przede wszystkim o idealnej pozycji szyi podczas danego zabiegu. W przypadku masażu niestety można też rozładować wzmożone napięcie mięśni w otaczających je mięśniach, co jednak działa reaktywnie i ochronnie na zablokowany segment. (patrz poprzedni akapit) Dlatego ta procedura może prowadzić do pogłębienia się trudności. Kołnierz szyjny jest bardzo często wskazywany przez lekarzy w przypadku ostrych bólów odcinka szyjnego kręgosłupa. Niestety jego zastosowanie w tym przypadku również nie jest idealne. Szyja zostanie unieruchomiona, ale jednocześnie pacjenci w kołnierzu szyjnym, opierając brodę na górnej krawędzi, stworzą niefizjologiczną pozycję z głową wysuniętą do przodu i wygiętą szyją, co jeszcze bardziej pogłębia blokadę.
Jak prawidłowo postępować w przypadku blokady odcinka szyjnego kręgosłupa?
W przypadku blokady, gdy głowa blokuje się w wygięciu i rotacji w jedną stronę i nie można jej przywrócić do pozycji środkowej, należy niezwłocznie zgłosić się do gabinetu fizjoterapeutycznego. Jeśli możesz poruszać głową, ale odczuwasz ból i ograniczenie tylko w określonym kierunku, możesz rozpocząć autoterapię w domu.
Zacznij od ćwiczeń na plecach z ugiętymi kończynami dolnymi, w przypadku bólów odcinka szyjnego kręgosłupa podeprzyj głowę mniejszą poduszką. Zacznij lekko dociskać tył głowy do maty i przyciągaj brodę do gardła. Następuje wyprostowanie odcinka szyjnego kręgosłupa. Pozostań w pozycji kilka sekund i powtórz ćwiczenie 8-10 razy. Powtarzaj ćwiczenie w ciągu dnia co 2 godziny, ale możesz ćwiczyć częściej. Jeżeli poczujesz, że okolica zaczęła się rozluźniać, możesz spróbować ćwiczenia bez podpierania głowy. Jeśli ćwiczenia na leżąco są już dla Ciebie bezbolesne, możesz zacząć od ćwiczeń w pozycji siedzącej. Przede wszystkim musimy jednak skorygować swoje siedzenie, dlatego zastosujemy podparcie lędźwiowe, aby cały nasz kręgosłup się wyprostował. Uszy powinny znajdować się mniej więcej nad ramionami. Ruch wykonujemy w kierunku cofnięcia, wypychając brodę do tyłu w kierunku odcinka szyjnego kręgosłupa. Swoim spojrzeniem skupiamy się na punkcie przed nami, od którego mentalnie się oddalamy. Częstotliwość i ilość powtórzeń taka sama jak w przypadku poprzedniego ćwiczenia w pozycji leżącej. Wskazane jest uzupełnienie ćwiczenia uważnym zachowaniem i utrzymaniem prawidłowej pozycji ciała. Szyi nie należy obciążać nadmiernym schylaniem się i ruchem do przodu.