Do czego służy pas biodrowy i kiedy warto go używać
Pas biodrowy (lędźwiowy) to często stosowana pomoc rehabilitacyjna, ale do czego właściwie służy, jak działa i kiedy warto go stosować? Postaramy się odpowiedzieć na to w poniższym artykule.
Pas biodrowy ma za zadanie odciążyć odcinek lędźwiowy kręgosłupa oraz wzmocnić tułów. Jest to pomoc bierna znajdująca szerokie zastosowanie podczas uprawiania sportu, pracy oraz w stanach pooperacyjnych. Pasy są zaprojektowane w taki sposób, aby miały rozłożyć część obciążenia na mięśnie brzucha, a tym samym chronić przeciążony większymi obciążeniami i błędnymi stereotypami odcinek lędźwiowy kręgosłupa, przez co jest częstym źródłem bólu u wielu osób Dzisiaj. Działa również jako pomoc w izolacji termicznej, utrzymując ciepło tkanek, a tym samym zapobiegając przeziębieniu dolnej części pleców. Odpowiednio dobrany i zamocowany pas pomaga również pacjentowi w utrzymaniu fizjologicznej postawy, która oszczędza obszary przeciążone. Jednak, jak już wspomniano, jest to tylko pomoc bierna, dlatego należy zwrócić uwagę na aktywne podejście w przypadku leczenia problemów w obszarze kręgosłupa lędźwiowego. Dla wielu pacjentów pas biodrowy ma również duże znaczenie psychologiczne, ponieważ zapewnia poczucie bezpieczeństwa i stabilności kręgosłupa lędźwiowego oraz brzucha, co jest szczególnie korzystne dla pacjentów po operacjach w tych okolicach.
Na co zwrócić uwagę
Do używania pasa biodrowego dobrze jest podchodzić rozsądnie i tylko do pewnego stopnia. Przy ciągłym stosowaniu istnieje duże prawdopodobieństwo, że organizm się przyzwyczai i mięśnie, które powinny same utrzymać nasze ciało, osłabną. Dotyczy to głównie mięśni stabilizacji głębokiej brzucha, które biorą udział w systemie stabilizacji głębokiej tułowia. (patrz ryc. 1) Dlatego najlepiej stosować pas w połączeniu z celowaną fizjoterapią mającą na celu przywrócenie aktywności tych mięśni, ruchomości i stabilności tułowia. Oczywiście w przypadku ostrej fazy bolesnej lub wczesnego stanu pooperacyjnego pas może być świetnym pomocnikiem i ulgą dla pacjenta jak i sam w sobie. Jednak praktyka i próba wyeliminowania konieczności jej używania jest najlepszą opcją. W przypadkach, gdy na organizm wywierany jest ogromny nacisk, np. przy podnoszeniu ciężarów w ramach uprawiania sportu lub pracy, idealnie sprawdza się w połączeniu z odpowiednią edukacją dotyczącą prawidłowego i jak najdelikatniejszego wykonywania danej czynności. W poniższym akapicie podsumujemy w punktach, jak dobrze podejść do ciała podczas podnoszenia ciężkiego ładunku, czy to z użyciem pasa biodrowego, czy bez.
Na co zwrócić uwagę podczas podnoszenia ciężkich ładunków?
- Prawidłowe ułożenie ciała: proste plecy, nogi rozstawione na szerokość bioder, kolana nie zablokowane, ale lekko ugięte
- Aktywność pochodzi z nóg, więc nie pochylamy się w stronę przedmiotu, ale próbujemy dosięgnąć go kucając lub kucając i wyprostowanymi plecami wracamy do pozycji stojącej rozciągając nogi
- Oddech: wdech nosem do brzucha, z wydechem podnosimy ładunek płynnie, bez kołysania
- Trzymamy ładunek jak najbliżej ciała
- Staramy się podnosić w jednej płaszczyźnie i nie obracać się na boki
Jak wybrać odpowiedni pas biodrowy?
Przy wyborze pasa biodrowego najważniejszy jest jego rozmiar do obwodu w pasie, który zawsze podawany jest w pewnym przedziale, zazwyczaj około 50 cm. Dlatego przed zakupem warto przymierzyć pas lędźwiowy, aby był wygodny i stabilnie przylegał do tułowia pacjenta. Idealnie pas powinien być elastyczny, aby nie krępował całkowicie ruchów ani oddychania pacjenta. Doskonałym wyborem jest na przykład orteza Mueller Adjust-to-Fit Back Brace, która jest w pełni regulowana za pomocą czterech pasków i jest wykonana ze specjalnego przewiewnego materiału, który zapobiega nadmiernemu poceniu się.