Ćwiczenia z Thera-Band CLX
Thera-Band CLX to ulepszona wersja klasycznego Thera-Band. Główną zaletą jest obecność jedenastu pętelek, dzięki którym gumę można podczepić do kończyn i nie ma potrzeby owijania ani w żaden sposób trzymania Thera-Banda podczas ćwiczeń. W ten sposób zakres ćwiczeń rozszerza się w porównaniu z ćwiczeniami z klasycznym Thera-Bandem, ponieważ kończyny mogą swobodnie chwytać i podtrzymywać. Na przykład, w razie potrzeby można połączyć wiele pomocy treningowych jednocześnie. Thera-Band CLX jest wystarczająco długi (2 metry) i dostępny w siedmiu wariantach kolorystycznych podzielonych w zależności od oporu stawianego podczas ruchu.
Dlaczego warto używać elastycznego oporu podczas ćwiczeń?
Thera-Band CLX należy do gamy pomocy do ćwiczeń, które stawiają ciału elastyczny opór. Na czym mogą nam pomóc ćwiczenia z oporem elastycznym i jaki mają wpływ na nasz organizm? Jest to forma delikatnego treningu oporowego, podczas którego mięsień stawiany jest opór podczas całego procesu dzięki elastyczności wykorzystywanego sprzętu. Ruch może być wykonywany płynnie i kontrolowany w taki sposób, aby zachodziło fizjologiczne zaangażowanie mięśni i prawidłowe ustawienie segmentów ciała. Dzięki stopniowo zmieniającej się intensywności oporu wzrasta wydajność pracy mięśni, angażowana jest duża liczba jednostek motorycznych i aktywowanych jest wiele włókien mięśniowych w różnych fazach ruchu. Podczas ćwiczeń z oporem elastycznym stosujemy koncentryczną i ekscentryczną pracę mięśni, co znacznie zwiększa efektywność ćwiczenia. Koncentracja zachodzi w fazie, gdy mięsień skraca się i pokonuje opór rozciągającej się gumy, mimośrodowości, natomiast podczas powrotu do pozycji wyjściowej, gdy mięsień powraca do swojej pierwotnej długości i podczas powrotu musi hamować kurczącą się gumę. W swojej praktyce bardzo często wykorzystuję opór elastyczny, ponieważ za pomocą Thera-Banda można namierzyć konkretny mięsień lub grupę mięśni i w ten sposób osiągnąć jego rozluźnienie lub aktywację w zależności od sposobu użytkowania urządzenia i ustawienia pozycji wyjściowej . Jest to duża zaleta w terapii zaburzeń równowagi mięśniowej.
Przykład zastosowania Thera-Band CLX przy przeciążeniach odcinka lędźwiowego kręgosłupa
W dzisiejszych czasach duża liczba osób cierpi na bóle dolnej części pleców. Na skutek niewłaściwych stereotypów, dużego udziału siedzenia w naszej codzienności i odwrotnie, małego udziału naturalnego ruchu, ból czy uczucie przeciążenia w odcinku lędźwiowym kręgosłupa niestety staje się częścią naszego życia. Bardzo często przeciążenie mięśni w tym obszarze wiąże się z niedostateczną pracą głębszych mięśni stabilizujących, których aktywację chciałbym zobrazować poniżej. Ćwiczenie, jeśli zostanie wykonane prawidłowo, doprowadzi do zaangażowania tych często zaniedbywanych mięśni, a co za tym idzie, pomoże odciążyć mięśnie odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Leżymy na plecach, uginamy nogi w kolanach do 90 stopni i unosimy je nad matę. Stabilizujemy się w danej pozycji, wciąż bez oporu Thera-Band CLX: oddychamy głęboko przez nos w okolicę podbrzusza, pozwalamy, aby cały kręgosłup wtopił się w matę, zwracamy uwagę na rozluźnione ramiona , mięśnie twarzy i mięśnie szyi. Nie garbimy się w biodrach, brzuch jest aktywnie zaangażowany, oddychamy swobodnie.
Unosimy obie ręce z lekko ugiętymi łokciami i dłońmi w stronę klatki piersiowej, jakbyśmy ściskali duży balon gimnastyczny. Uwaga, ramiona nadal luźno osadzone na macie i jak najdalej od uszu, łopatki skierowane w stronę tylnych kieszeni spodni.
Do tej pozycji ponownie przechodzimy za pomocą Thera-Band CLX owijając środkową część wokół ud i zahaczając dłonie o uchwyty. Theraband przebiega przez naszą klatkę piersiową i jest lekko napięty. Bierzemy kilka głębokich wdechów w brzuch i staramy się utrzymać pozycję. Nie zginamy bioder, nie przechylamy głowy.
Wdechem możemy stopniowo próbować przesuwać ramiona w stronę głowy, zachowując jednak wzmocniony tułów, aby się nie rozłączał, nie zginaliśmy bioder i nie rozluźniał brzucha.
Najskuteczniejsza w terapii bólów kręgosłupa jest oczywiście kompleksowa fizjoterapia kierowana, praca ze stereotypami oddechowymi, mobilność i ergonomia środowiska pracy. Bardzo często korzystam z tego ćwiczenia i podkreślam pacjentom, że jego prawidłowe wykonanie to podstawa sukcesu.